„Ziemeļu gulbja” ekoloģiskais marķējums savrupmājai

Kārinā tiek būvēta Somijā pirmā savrupmāja Villa Roiha ar „Ziemeļu gulbja” ekoloģisko marķējumu. Šajā būvlaukumā izmanto Kiilto izstrādājumus, kuri atbilst „Ziemeļu gulbja” ekoloģiskā marķējuma stingrajiem kritērijiem. Līdztekus ekoloģijas apsvērumiem jaunie iemītnieki vēlas nodrošināt telpās labu mikroklimatu.

Šī ir pirmā reize, kad Sami Roiha būvē māju. Jau tas vien ir liels izaicinājums, bet šis projekts izvirza vēl stingrākas prasības kā parasti, jo tā būs Somijā pirmā savrupmāja ar „Ziemeļu gulbja” ekoloģisko marķējumu.

Sami stāsta, ka esot vajadzīga lielāka māja viņa sievai Sallai un viņu bērniem Ellenai (5 g.v.) un Edvinam (3 g.v.). Sākumā viņi nebija plānojuši to būvēt paši, bet tad viņi nejauši atrada lielisku vietu Pīkienlahti apgabalā Kārinā, pie pašas jūras.

„Sākumā mēs gribējām iegādāties gatavu saliekamo māju. Taču es vēlos kontrolēt kvalitāti, tādēļ nolēmu, ka būvēšu pats, lai man būtu plašākas iespējas. Sāku interesēties par „Ziemeļu gulbja” ekoloģisko marķējumu, jo tam ir ļoti stingri būvmateriālu un produktu kritēriji, turklāt visu nepieciešams sīki dokumentēt.”

„Mēs abi ar Sallu vēlamies nodrošināt, lai nebūtu nekādu problēmu ar telpu mikroklimatu. Ekoloģijas apsvērumi bija īpaši svarīgi arī Sallai.”

Daudz pētījumu

Villas Roiha būvdarbi sākās 2016. gada vasarā. 2018. gada februārī notiek apdares darbi telpās, tostarp mitro telpu grīdas un sienu hidroizolācijas ierīkošana.

Sami stāsta, ka būvdarbus vada namdaris Lauri Pennala. Pēdējā laikā būvdarbos piedalās arī namdara māceklis Sakari Āltonens (Sakari Aaltonen).

„Vajadzēja daudz laika gan sakarā ar stingrajām prasībām produktiem, gan visu nepieciešamo pētījumu dēļ. Piemēram, šorīt es jau ilgi pētu dažādu virtuves mēbeļu formaldehīda emisiju.”

„Godīgi sakot, man jāatzīst, ka privātpersonai ir diezgan grūti būvēt saskaņā ar „Ziemeļu gulbja” marķējuma kritērijiem. Bet ceru, ka mans paraugs iedvesmos būvuzņēmumus. Zviedrijā jau ir simtiem māju ar „Ziemeļu gulbja” marķējumu.”

Viegli sadarboties ar Kiilto

Sami stāsta, ka Villas Roiha būvdarbos izmantots diezgan daudz Kiilto produktu, tostarp Kiilto KeraPro, Kiilto Keraprimer, Kiilto Masa un Kiilto java un silikona hidroizolācijas materiāli.

„Mēs atradām daudz Kiilto produktu, kuri atbilst ekoloģiskajam „Ziemeļu gulbja” ekoloģiskajam marķējumam — daudz vairāk nekā starp citu kompāniju ražojumiem.”

„Labi, ka Kiilto ir ievietojis savus produktus „Ziemeļu gulbja” ekoloģiskā marķējuma datubāzē, tādējādi ievērojami atvieglinot manu uzdevumu. Tas nozīmē, ka man šiem produktiem nav jāsaņem atsevišķs „Ziemeļu gulbja” organizācijas apstiprinājums.”

Vēl Sami stāsta, ka Kiilto viņam vajadzības gadījumā vienmēr sniedz padomus un palīdzību, piemēram, sīkāku informāciju par atsevišķiem produktiem.

„Redzu, ka viņi interesējas par mūsu projektu un labprāt palīdz.”

Vēl vairāk savrupmāju ar „Ziemeļu gulbja” ekoloģisko marķējumu

Villas Roiha karkasa materiālus — EPS blokus kā pamatelementu — piegādā uzņēmums Hevi Kivitalot.

„Mēs labprāt veicinām jaunu, videi draudzīgu un drošu būvniecības modeli. Sami ir paveicis lielisku darbu. Mēs noteikti turpmāk izmantosim šajā projektā gūto pieredzi,” uzsver Hevi Kivitalot rīkotājdirektors Lauri Peihenens (Lauri Pöyhönen).

Viņš piebilst, ka jau tiek plānoti nākamie būvdarbi. Vēl vienu savrupmāju ar „Ziemeļu gulbja” ekoloģisko marķējumu būvē Tamperē, un uzņēmums piedalās arī tajā projektā.

Teijo-Talot ir piedalījies jau pabeigtos projektos — bērnudārza un sociālās mājas būvēšanā ar „Ziemeļu gulbja” ekoloģisko marķējumu. Somijā ir uzbūvēta arī vasarnīca ar „Ziemeļu gulbja” ekoloģisko marķējumu.

„Ziemeļu gulbja” ekoloģiskie kritēriji attiecas ne vien uz materiāliem, bet arī stingri regulē, piemēram, ēkas energoefektivitāti.

„Villas Roiha enerģētiskajā paletē ir saules paneļi, ģeotermālā apkure un efektīva siltuma atguve no ventilācijas sistēmas,” paskaidro Sami Roiha.

Izglītības pieredze

IT projektu vadītājs Sami Roiha saka, ka viņš uzzinājis daudz jauna par mājas būvēšanu.

„Ja manā pamatdarbā neizdodas kāda PowerPoint prezentācija, tad mēs vienkārši taisām jaunu. Būvniecībā nekas tāds nav iespējams. Kad tu nomērī siju, piezāģē uz uzstādi to, tad nedrīksti kļūdīties.”

„Viss ir iepriekš rūpīgi jāizplāno. Jāņem vērā un jāsaskaņo daudzas lietas. Svarīga loma ir arī materiālu izvēlei.”

Aiz Nordic Swan ekoloģiskās mājas ir liels, vilinošs rotaļu laukums. Nākotnē tur rotaļāsies bērni, taču Sami pagaidām nestāsta, cik drīz tas notiks.

„Varam kājām aiziet līdz pludmalei. Te būs jauka dzīvošana, kad pabeigsim būvdarbus,” spriež Sami.

Lauri Pennala klāj otru Kiilto Kerapro slāni otrā stāva tualetē. „Pamēģināju Kiilto izstrādājumus un nolēmu, ka nekādi citi nav vajadzīgi. Manuprāt, šie ir vislabākie,” viņš secina.

Share This Page