Milzīgs lēciens uz priekšu ģimenei

Ar uzņēmuma „Kiilto” palīdzību kāds ģimenes uzņēmums Latvijas lauku apvidū piedzīvoja uzplaukumu savā nozarē.

Saulainajās debesīs virs rūpnīcas „Kokapstrādes grupa” peld balti mākoņi. Gaisā virmo priežu sveķu smarža. Rūpnīcas ražošanas līnijā dators skenē dēļus un displejā atzīmē nozāģējamos zarus. Otrās līnijas galā iznāk apmalotas, piegādei gatavas brusas, kas dosies uz rūpnīcām Eiropā un Ķīnā. Tajās piegādāto materiālu izmanto logu un durvju rāmju ražošanai.

Rūpnīcas zonas vidū virs ūdens tvertnes atrodas stārķa ligzda. Šeit, Latvijas laukos, tas nav nekas neparasts.

„Šobrīd te nav putnu, viņi jau ir aizlidojuši uz Ēģipti,” smejas Laimonis Onzuls, kurš aptuveni pirms divdesmit gadiem nodibināja uzņēmumu.

Viņš stāsta, ka ligzdu jau izmanto otrās paaudzes stārķi. Arī ražošanas procesā notikusi paaudžu maiņa. Rīkotājdirektora vietu tagad pārņēmusi Onzula meita Linda Grīnberga.

1994. gadā Laimonis Onzuls nodibināja uzņēmumu. Pašreizējais rīkotājdirektors ir Onzula meita Linda Grīnberga.

„Kokapstrādes grupa”

  • „Kokapstrādes grupa”, kas atrodas Bērzaunē, Latvijā, galvenokārt ražo brusas, ko izmanto logu un durvju rāmju ražošanā.
  • Materiālu eksporta galamērķi ir Itālija, Vācija, Francija un Ķīna.
  • Uzņēmumā strādā 200 cilvēku.
  • Gada apgrozījums ir aptuveni 9,5 miljoni eiro.
  • 1994. gadā Laimonis Onzuls nodibināja uzņēmumu. Pašreizējais rīkotājdirektors ir Onzula meita Linda Grīnberga.
  • „Kokapstrādes grupa” pilnībā pieder Onzulu ģimenei.

Linda pārvalda uzņēmējdarbību ar daudzsološu nākotni. Pavisam nesen uzņēmuma ražošanas līnijā, kas tika pabeigta pirms gada septembrī, tika ieguldīti aptuveni četri miljoni eiro. Renovācijas rezultātā rūpnīca tapa par savā jomā modernāko Eiropā, taču šāds lēciens radīja arī riskus.

„Dažādas pazīmes liecināja par to, ka lielajam vācu ražotājam bija problēmas saistībā ar attiecīgo procesu. Mums bija svarīgi, lai uzņēmums „Kiilto” pārbaudītu mūsu paraugus jau pašā sākumā,” skaidro Grīnberga.

„Kiilto” nodrošināja produktu, ar kuru jaunajā ražošanas līnijā bija iespējams līmēt koka klučus.

„Kokapstrādes grupas” brusas izmanto logu un durvju rāmju ražošanai daudzās rūpnīcās Eiropā un Ķīnā.

Konkurētspējīga priekšrocība un kvalitāte

Grīnberga stāsta, ka renovācijas mērķis bija efektīvāka produkcijas ražošana un vienveidīgas kvalitātes nodrošināšana.

„Ražošanas process bija lēns, tādēļ strādājām līdz 24 stundām diennaktī un septiņām dienām nedēļā. Nakts maiņas nebija produktīvas un arī kvalitāte nebija vienveidīga,” atceras Grīnberga.

Viņa skaidro, ka Latvijā ir aptuveni desmit konkurentu, kuri ražo līdzvērtīgas kvalitātes kokmateriālus. Taču tagad „Kokapstrādes grupa” spēj izcelties pārējo konkurentu vidū ar vienveidīgo kvalitāti. Turpmākajos gados tā koncentrēsies uz tirgus daļas paplašināšanu Latvijas ražotājiem. Daži svarīgi klienti jau tagad ir izteikuši vēlmi iegādāties „Kokapstrādes grupas” kokmateriālus.

Pagājušajā gadā Latvijas Zemkopības ministrija piešķīra uzņēmumam gada balvu „Zelta čiekurs”. To piešķir visnovatoriskākajam uzņēmumam mežsaimniecības nozarē.

„Tas, ka mēs spējam nodrošināt šāda veida uzņēmumam panākumus ar saviem produktiem, ir nozīmīgs faktors arī mūsu pašu autoritātei,” stāsta „Kiilto” rīkotājdirektors Latvijā, Kaspars Vinters.

„No kopējām ražošanas izmaksām līmes daļa sastāda salīdzinoši mazu proporciju. Tomēr, ja ražošanas līnijā nevar izmantot vispiemērotāko līmes veidu, rodas grūtības un palielinās izmaksas,” skaidro Vinters.

„Ja „Kiilto” spēj nodrošināt līmes izmantošanu ražošanas līnijā, klients var koncentrēties uz citām lietām,” stāsta „Kiilto” rīkotājdirektors Latvijā, Kaspars Vinters.

Laboratorijas zinātība no Somijas

„Kokapstrādes grupa” regulāri testē „Kiilto” laboratorijā savus produktus, un tagad tā būvē arī savu testēšanas laboratoriju.

„Esam ieplānojuši nosūtīt darbiniekus uz Somiju, kur tie uzņēmumā „Kiilto” varētu apgūt zināšanas par laboratorijas darbību,” stāsta Grīnberga.

Pirms jaunās līnijas uzstādīšanas mums jau bija laba sadarbība ar „Kiilto”. Runa nav tikai par pirkšanu un pārdošanu. Es drīzāk uzskatu mūs par partneriem.

Ne vienmēr uzņēmējdarbībā iet viegli. Pirms kāda laika „Kokapstrādes grupas” telpās izcēlās ugunsgrēks laikā, kad tika uzstādīta jaunā līnija.

Taču ugunsgrēks neapturēja ģimenes uzņēmējdarbību. Kad dūmi bija nodzēsti, arī stārķi atgriezās savā ligzdā.

Foto: Nora Krevneva

ORIĢINĀLO RAKSTU LASIET KLIENTU ŽURNĀLĀ „KONTAKTI”

Share This Page