„Kiilto” līmes nerada ķīmisko kaitējumu

Kad radās aizdomas par izocianāta negatīvo ietekmi, ražotnē „Parmarine Oy” tika uzsākta jauna līmes risinājuma izstrāde vannas istabas elementu ražošanai.

Vēl mazliet flīžu bāzei — un viss gatavs. Flīzētāja Ilona Salama uz 6 m2vannas istabas elementa sienas klāj jauno Kiiltoflex FP 1000 līmi. Līme tika pasūtīta daudzdzīvokļu namam, kas tiek būvēts pilsētā Lahti.

„Šī ir ātri uzklājama un lietošanai gatava līme. Šuves starp flīzēm var sākt klāt gandrīz uzreiz,” stāsta Salama.

Bet viņas apmierinātībai ir vēl viens iemesls. Lai gan „Kiilto” iepriekšējai divu komponentu poliuretāna līmei piemita izcilas īpašības un to joprojām izmanto rūpnīcas robotsistēmās uz vannasistabas flīzēm, radās aizdomas, ka tās cietinātājā esošais izocianāts rada kaitīgu ietekmi uz darbinieku veselību, atrodoties šaurās telpās, kur nav pietiekamas gaisa apmaiņas. Tagad šie draudi ir novērsti.

Uzņēmuma „Parmarine” Ražošanas nodaļas vadītājs Joona Jäntti ir apmierināts ar produkta izstrādes gala rezultātu.

Alternatīva individuālajai aizsardzībai

Pirms dažiem gadiem Somijas Arodveselības institūta eksperts uzņēmumā „Parmarine” veica mērījumus un ieteica izmantot motorizētu elpceļu aizsarglīdzekli — svaiga gaisa masku darbiniekiem, kuri strādā ar vannasistabas elementiem. Kaitīgās iedarbības riskam tika pakļauti ne tikai darbinieki, kuri klāja flīzes — šādam riskam tika pakļauti arī elektriķi un armatūras uzstādītāji, kas strādāja tikko izflīzētās telpās.

„Taču individuālo aizsarglīdzekļu izmantošana visas dienas garumā nav nekas patīkams. Bija jāatrod alternatīva izocianāta iedarbības novēršanai,” stāsta „Parmarine” Ražošanas nodaļas vadītājs Joona Jäntti.

Uzņēmums „Parmarine” savam ilggadīgajam piegādātājam „Kiilto” sagatavoja nopietnu pārbaudījumu, un „Kiilto” nekavējoties ķērās vērsim pie ragiem, lai radītu pilnīgi jaunu risinājumu. Jaunā produkta īpašībām bija jābūt salīdzināmām ar iepriekšējā produkta īpašībām, kas tika uzskatīts par labu esam. Produkts nedrīkst nopilēt, un atvērtajam laikam jābūt pietiekamam, lai līme nesāktu cietēt pirms flīžu uzklāšanas. Arī līmei bija jābūt viegli uzklājamai.

Izstrādes darbā iesaistījās flīzētāji

„Kiilto” produktu izstrādes grupa pasaules tirgū meklēja jaunas izejvielas un izgatavoja dažādas izmēģinājuma versijas. „Parmarine” piedalījās izstrādes darbā, pārbaudot izmēģinājuma partiju līmes un apkopojot flīzētāju atsauksmes. Nosakot gala produkta īpašības, lietotāju viedoklim bija liela nozīme.

„Darbinieks ir šīs ķēdes svarīgākais posms. Ja līme nedarbojas, tiek palēnināts darba temps un kavēta darba produktivitāte,” piebilst „Kiilto” reģionālā vadītāja Juha Räisälä..

Jaunā „Kiilto” flīžu līme sastāda apmēram 80 % no līmēm, ko „Parmarine” izmanto flīzēšanai ar rokām.

Joona Jäntti atzinīgi novērtē sadarbību ar „Kiilto” un sasniegto gala rezultātu.

„Tas bija lielisks projekts, jo mēs sasniedzām savu mērķi, un mūsu darbinieki vairs nav pakļauti izocianāta kaitīgajai ietekmei. Papildus jāpiebilst, ka šis viena komponenta produkts klājas nevainojami, jo nav nepieciešama maisīšana un tas nerada līmes pārpalikumus. Tiklīdz flīzes ir pielīmētas, var sākties šuvju uzklāšana. Ar vienu piegājienu varējām paveikt vairākas lietas.”

Produkti mainās atkarībā no klientu vajadzībām

Räisälä akcentē uzņēmuma spēju apmierināt klienta vajadzības un vēlmes produkta izstrādē.

„Mēs vienmēr cenšamies reaģēt uz klienta pieprasījumiem. Kad mainās klienta aprīkojums un metodes, rodas nepieciešamība izstrādāt dažādus produktus. Piemēram, ja tiek pieprasīta stingrāka, ātrāk vai lēnāk žūstoša līme, mēs ieklausāmies klientā un pēc iespējas vairāk pielāgojam produktu.”

Foto: Harri Nurminen

PILNU RAKSTU LASĪT KLIENTU ŽURNĀLĀ „KONTAKTI”

„Parmarine Oy”

  • Uzstādīšanai gatavo vannas istabas elementu un kuģu ugunsdrošo durvju vadošais ražotājs.
  • Pilsētā Forssa un Leppavirta moderni aprīkotās rūpnīcās strādā aptuveni 300 darbinieki.
  • Apgrozījums 2015. gadā — 41 milj. euro
  • 1968. gadā izgatavoti pirmie vannas istabas elementi.
  • 1996. gadā kļuva par neatkarīgu uzņēmumu, atdaloties no uzņēmuma „Parma Oy”.
  • Vannas istabas elementi galvenokārt tiek piegādāti daudzdzīvokļu mājām, rindu mājām, viesnīcām, dzīvojamajām telpām un pacientu telpām slimnīcās.
  • Galvenie tirgus reģioni ir Somija un Norvēģija, un arvien vairāk arī Zviedrija.
  • Uzņēmums pieder „Eastern Pretech PTE Ltd.”, kas ir daļa no starptautiskās grupas „NSL Group”.

Share This Page