Isku uzlabos mēbeļu ražošanu ar jaunu bioloģiski ražotu, nekrāsojošu līmi

Uzņēmums Isku mēbeļu ražošanā ir sācis izmantot Kiilto biobāzētu, pH neitrālu Kiilto Pro WRX 3070 līmi. Jaunajai līmei ir arī ļoti zems formaldehīda saturs. Līmes maiņa ir uzlabojusi Isku ražošanas procesa kvalitāti, produktivitāti un drošību.

Somijas mēbeļu ražotājs Isku nesen sāka izmantot Kiilto biobāzētu Kiilto Pro WRX 3070 līmi, kas izstrādāta īpaši mēbeļu rūpniecībai. D3 klases PVAc līmes tiek izmantotas kokapstrādes rūpniecībā tādiem izstrādājumiem kā durvis, parketa grīdas segumi, virtuves un vannas istabas darba virsmas un plaukti.

Jaunā WRX 3070 līme ir pH neitrāla, tāpēc tā neveido traipus uz līmējamā koka finiera. Līmes sastāvā ir arī zems formaldehīda saturs, kas nozīmē drošāku ražošanu un lielāku atbildību par produkta izmantošanu visā tā dzīves ciklā.

“Kopš esam pārgājuši uz jauno Kiilto līmi, ražošanā nav konstatēta neviena kvalitātes novirze, kas būtu saistīta ar finiera krāsas maiņu. Ar jauno līmi ir ievērojami palielinājusies ražošanas procesa izmaksu efektivitāte,” saka Isku iepirkumu un vadības vadītājs Antti Koljonens.

Līmes krāsas maiņa rada atkritumus

Liela problēma mēbeļu rūpniecībā ir koksnes finiera krāsas maiņa, ko izraisa skābais līmvielas pH, un tās izraisītie koksnes zudumi. Piemēram, ozolkoka finierim skābā līme var mainīt līmētā laukuma krāsu, kā rezultātā šie izstrādājumi ir jāizņem no ražošanas. Koljonens stāsta, ka agrāk Isku ražotnē gandrīz nebija nedēļas, kad nebūtu atklāti līmes iekrāsoti produkti.

“Koks kā dabisks materiāls ir neprognozējams, kad runa ir par krāsas maiņu, un dažiem izstrādājumiem tā ir raksturīgāka nekā citiem.  Līmes iedarbība – redzama līmes iekļūšana finiera virsmā – parasti ir redzama tikai procesa beigās, piemēram, kad galds tiek lakots. Ja tas notiek, iekrāsotais produkts ir atņēmis laiku un resursus ražošanas procesam,” skaidro Kiilto industriālo risinājumu vadītājs Juha Rinne.

Ņemot vērā finiera plānumu, iekrāsotu izstrādājumu nevar slīpēt, apstrādāt vai labot, tāpēc tas tikai rada nevajadzīgus atkritumus ražošanas procesā.

“Kiilto WRX 3070 līme tika izstrādāta, lai atrisinātu šo problēmu. Mums izdevās samazināt pakāpi, kādā līme var iekļūt finierī, modificējot līmes struktūru. Izstrādājot produktu, mums ir izdevies optimizēt līmes absorbciju un iespiešanos, nemazinot tās citas īpašības,” stāsta Kiilto RDI vadītājs Jukka Jokela.

Kiilto uzlabotā PVAc līme ļauj izmantot arī plānākus finierus. Tas tieši nozīmē materiālu un izmaksu ietaupījumu.

Biobāzēta līme: ilgtspējīga izvēle

Isku sāka izmantot jauno līmi pēc Kiilto iniciatīvas. Pirmie soļi ceļā uz pāreju tika sperti aptuveni pirms pusotra gada.

“Tā kā šī ir īsta inovācija, daudz laika tika veltīts līmes īpašību precizēšanai. Papildus citām īpašībām mēs vēlējāmies, lai līme būtu bioloģiska, lai tā būtu arī ilgtspējīga izvēle klientiem,” stāsta Jokela.

“Tāda līme ar mazu aromātu, kā WRX 3070, kas ātri līmē, nebojājot koksni un ar zemu formaldehīda saturu, ir unikāla tirgū,” saka Rinne.

Kiilto Pro WRX 3070 satur līdz pat 95% mazāk formaldehīda nekā parasti izmantotie līmēšanas līdzekļi. Tas nozīmē, ka WRX 3070 ir mazāks formaldehīda saturs nekā, piemēram, ābolos.

“Isku” ražošanas komanda ir ļoti apmierināta ar līmes maigo aromātu un uzlaboto drošību, ko tā nodrošina. Formaldehīda saturs, protams, bija drošs arī ar iepriekš izmantoto līmi, taču vienmēr ir labāk, ja produktā gandrīz nav formaldehīda,” norāda Koljonens.

Energoefektivitātes un izmaksu efektivitātes uzlabošana

Kiilto Pro WRX 3070 līmei ir ļoti īss presēšanas laiks, un līmēšanas procesā nav nepieciešama augsta temperatūra. Zemā temperatūra ietaupa enerģiju, savukārt presēšanas laika samazinājums un vienveidīga virsmas apstrāde padara visu līmēšanas procesu ievērojami efektīvāku. Ir aprēķināts, ka īsāks presēšanas laiks var palielināt ražošanas efektivitāti vidēji par 20 %.

“Ja agrāk dienā spieda 500 galda virsmu, tad ar jauno līmi mēs varam spiest līdz 600 virsmu. Tas ir ievērojams ražošanas efektivitātes pieaugums,” saka Rinne.

Jauna inovācija, lai to paveiktu pareizi jau pirmajā reizē

Isku un Kiilto sadarbība ir noritējusi lieliski. Koljonens ir ļoti apmierināts ar Kiilto par to, ka tas proaktīvi informē Isku ražošanu par jaunākajām inovācijām, kas var padarīt ražošanu efektīvāku, drošāku vai kvalitatīvāku.

“Es jūtos priviliģēts, ka Kiilto mums pastāstīja par šo jaunāko inovāciju tās izstrādes agrīnā posmā un jautāja, vai mēs vēlamies to izmēģināt ražošanā. Jaunā līme ir ļāvusi ievērojami samazināt zudumus,” saka Koljonens.

“Ražošana norit raiti, ja visu izdara pareizi jau pirmajā reizē.”